Co grozi za pobicie z uszczerbkiem na zdrowiu? Jest to pytanie, które wywołuje wiele skrajnych emocji. Pobicie traktowane jest jako przestępstwo przeciwko zdrowiu człowieka. Sprawca danego zdarzenia może zostać ukarany nałożeniem na niego grzywny. Zdarza się, że sąd decyduje o ograniczeniu, a nawet o pozbawieniu wolności osoby, która dokonała takiego czynu. We wskazanych przypadkach wymiar kary jest zależny od okoliczności danej sprawy, od stopnia szkodliwości określonego czynu oraz od wcześniejszego postępowania samego sprawcy.
Co grozi za pobicie z uszczerbkiem na zdrowiu – definicja pobicia
Pobicie polega na ataku dwóch lub większej ilości osób na jedną lub większą liczbę osób, przy czym występuje tu wyraźny podział ról na napastników i napadniętych. Charakterystyczną cechą pobicia jest fakt, że strona atakowana nie dąży w sposób aktywny do starcia. Co najwyżej broni się ona przed atakiem. Z uwagi na dynamiczny charakter zajścia, pobicie może przekształcić się w bójkę. Podobnie jak bójka, pobicie również zawiera poważny ładunek przemocy, który stwarza niebezpieczeństwo utraty życia człowieka.
Pobicie może obejmować takie działania jak uderzenia, kopnięcia, szarpanie, popychanie, rzucanie przedmiotami i zadawanie obrażeń. Definicja pobicia, która zawarta jest w polskim prawie dotyczy przede wszystkim naruszenia integralności cielesnej lub zdrowia drugiego człowieka poprzez zastosowanie wobec niego przemocy fizycznej. Wskazane przestępstwo może być ścigane z oskarżenia publicznego, czyli na wniosek organów ścigania lub z oskarżenia prywatnego wskutek złożenia zawiadomienia przez osobę poszkodowanego. Wyrok za pobicie uzależniony jest od okoliczności danej sprawy oraz stopnia szkodliwości samego czynu.
Uszczerbek na zdrowiu – definicja
Uszczerbek na zdrowiu to naruszenie sprawności organizmu powstałe w następstwie nieszczęśliwego wypadku. Polega na trwałym uszkodzeniu organu, narządu lub układu, które nie rokuje poprawy w świetle aktualnej wiedzy medycznej.
Co grozi za pobicie z uszczerbkiem na zdrowiu?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, które porusza kwestię związaną z odpowiedzialnością osoby, która dopuściła się pobicia innego człowieka. Warto podkreślić, iż w zależności od okoliczności sprawy oraz stopnia szkodliwości danego czynu sąd może wymierzyć różne kary za pobicie. W przypadku, gdy uszczerbek na zdrowiu danej osoby jest niewielki, sprawca może zostać skazany na karę grzywny. Jej wysokość będzie zależała od sytuacji finansowej sprawcy czynu. Osoba zaatakowana może domagać się odszkodowania, które będzie się jej należało w związku z uszczerbkiem na zdrowiu, którego doznała ona na skutek pobicia. Obrażenia, które są dotkliwe dla osoby poszkodowanej, mogą w znaczący sposób obniżyć jakość jej dotychczasowego życia. W związku z powyższym sąd może uznać roszczenie o odszkodowanie za uzasadnione. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy osoby, która specjalizuje się w prowadzeniu spraw odnoszących się do pobicia z uszczerbkiem na zdrowiu. Doświadczenie połączone ze specjalistyczną wiedzą prawniczą mogą okazać się kluczowe w dochodzeniu odszkodowania w należnej wysokości.
Pobicie z lekkim uszczerbkiem na zdrowiu poniżej 7 dni – jaka kara?
Pobicie z lekkim uszczerbkiem na zdrowiu, które wynosi poniżej 7 dni jest powiązane z tym, że sąd najczęściej decyduje o karze grzywny lub karze ograniczenia wolności do lat 5. Kwestię tę reguluje art. 158 §1 Kodeksu karnego, który stanowi, iż kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 §1 lub w art. 157 §1, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Art. 158 §2 Kodeksu karnego wskazuje, że jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Natomiast art. 158 §3 Kodeksu karnego odnosi się do sytuacji, w której jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest śmierć człowieka, wówczas sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15. Warto jednak podkreślić, że ostateczne brzmienie wyroku zależy od sądu, który w swojej decyzji jest zobowiązany do uwzględniania wszelkich okoliczności danej sprawy. Znaczenie ma przede wszystkim stopień winy osoby sprawcy, okoliczności popełniania danego czynu oraz skutki odniesione przez osobę poszkodowanego. Kara za pobicie z lekkim uszczerbkiem na zdrowiu poniżej 7 dni jest stosunkowo łagodna. Niewielkim uszczerbkiem na zdrowiu, do którego doszło na skutek pobicia, będą przede wszystkim obrażenia ciała, które nie wymagają hospitalizacji danej osoby i trwają one do 7 dni.
Pobicie z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu powyżej 7 dni – jaka kara?
Pobicie z uszczerbkiem na zdrowiu, które trwa powyżej 7 dni jest powiązane ze zdecydowanie surowszą karą. W sytuacji, w której uszczerbek na zdrowiu, do którego doszło wskutek pobicia, trwa dłużej niż 7 dni lub gdy poszkodowanego dotykają cięższe obrażenia ciała, polskie prawo przewiduje zdecydowanie poważniejsze konsekwencje. Kwestię tę reguluje art. 156 Kodeksu karnego. Stanowi on, iż kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia, innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej lub częściowej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawadzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała, a także wycięcia, infibulacji lub innego trwałego i istotnego okaleczenia żeńskiego narządu płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 3 do 20. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Natomiast jeżeli następstwem wskazanego czyny jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
Podsumowanie – co grozi za pobicie z uszczerbkiem na zdrowiu?
Pobicie z uszczerbkiem na zdrowiu to kwestia, która jest niesamowicie skomplikowana oraz emocjonalnie obciążająca, nie tylko pod względem prawnym. Zagadnienie to porusza wiele aspektów odnoszących się do odpowiedzialności sprawcy za dopuszczenie się popełnienia określonego czynu.
W tak poważnych sprawach warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który specjalizuje się w prowadzeniu spraw z zakresu prawa karnego. Specjalistyczna pomoc zapewni Ci nie tylko wewnętrzy sposób, ale również da Ci perspektywę na lepsze życie. Znajomość prawa oraz jego skuteczne wykorzystywanie w praktyce to podstawa dla sprawiedliwego rozstrzygnięcia kwestii prawnej, której dotyczy Twoja sprawa. Razem znajdziemy rozwiązanie, które będzie nie tylko idealnie dostosowane do Twoich potrzeb, ale również sprosta Twoim wszelkim oczekiwaniom.
Przypominam, że wpisy blogowe zamieszczone na niniejszej stronie internetowej nie stanowią porady prawnej w indywidualnej sprawie. Jeżeli doświadczacie Państwo problemów prawnych – zapraszam do nawiązania kontaktu. Specjalizuję się w prowadzeniu tylko spraw karnych.
Doświadczasz problemów prawnych z zakresu prawa karnego? Zaciekawił Cię wpis blogowy?
739 094 444
Zapraszam do nawiązania kontaktu telefonicznego z moją kancelarią karną z Łodzi - w szczególności w sprawach pilnych.
kancelaria@kancelariakarna.com.pl
Zachęcam do wysyłania wiadomości email. Na wszystkie wiadomości odpowiadam niezwłocznie - nie później niż w ciągu 24h.
Dąbrowskiego 3 lok. 1a, Łódź
Zapraszam również do osobistych wizyt w mojej kancelarii adwokackiej w Łodzi. Proszę o potwierdzenie terminu spotkania.