Co grozi za podrobienie podpisu?

Będąc adwokatem specjalizującym się w prawie karnym dość często spotykam się z pytaniem, co grozi za podrobienie podpisu. Podpisanie się za inną osobę jest dość częstym zjawiskiem w naszym społeczeństwie, a takie działanie dodatkowo najczęściej występuje za zgodą, a nawet na prośbę drugiej osoby. Choć wielu osobom mogłoby się wydawać, że podpisanie się za kogoś na jego wyraźną prośbę nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych, to jednak takie zachowanie może już wypełniać znamiona czynu zabronionego. Oczywiście w takim przypadku udowodnienie podrobienia podpisu byłoby bardzo trudne. Natomiast próba podrobienia podpisu innej osoby może nieść za sobą bardzo przykre konsekwencje. Zastanówmy się więc, co grozi za podrobienie podpisu.

Co grozi za podrobienie podpisu

Co grozi za podrobienie podpisu – kwalifikacja prawna czynu

 

Zanim odpowiemy na pytanie, co grozi za podrobienie podpisu, należy określić do jakiej kwalifikacji prawnej możemy dopasować takie zachowanie. To właśnie wskazana kwalifikacja prawna da nam odpowiedź o możliwych skutkach podrobienia podpisu innej osoby, ale również o warunkach jakie muszą być spełnione, aby zachowanie zostało uznane za przestępstwo. W przypadku podrobienia podpisu mamy do czynienia z kwalifikacją prawną z art. 270 Kodeksu karnego. Zgodnie z § 1 tego przepisu karze podlega ten, kto w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa. W dyspozycji tego przepisu nie ma jednak mowy o podrobieniu podpisu, ale jedynie o podrobieniu dokumentu lub użyciu podrobionego dokumentu. Musimy więc odwołać się do ustawowej definicji dokumentu wskazanej w art. 115 § 14 k.k., która wskazuje, że dokumentem jest każdy przedmiot lub inny zapisany nośnik informacji, z którym jest związane określone prawo, albo który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne. Karalne jest więc nie samo posłużenie się cudzym podpisem, ale przerobienie go pod treścią stanowiącą dokument w świetle ustawowej definicji.

Znamiona czynu zabronionego

 

W konsekwencji powyższych wskazań, przestępstwem będzie tylko sfałszowanie podpisu na dokumencie mającym moc prawną, a więc na przykład na dokumencie urzędowym, na umowie, na dokumencie stanowiącym oświadczenie woli lub zaświadczenie. Samo sfałszowanie podpisu na kartce nie będzie karalne, gdyż sam podpis nie stanowi oświadczenia woli, a nośnik tego podpisu nie jest dokumentem. Oczywiście może również wystąpić sytuacja, w której określona osoba podrabia podpis, aby dopiero później dopisać nad nim treść oświadczenia woli. Wówczas również będziemy mieli do czynienia z podrobieniem dokumentu.

Co grozi za podrobienie podpisu – przygotowanie do podrobienia

 

Natomiast samo sfałszowanie podpisu na czystej kartce, jeżeli później ma służyć podrobieniu dokumentu, może zostać uznane za przygotowanie do popełnienia przestępstwa, które to przygotowanie zgodnie z art. 270 § 3 k.k. również jest karalne. Za przygotowanie może być uznane również ćwiczenie podpisu określonej osoby, które ma na celu podrobienie dokumentu w przyszłości. Zgodnie z art. 270 § 1 k.k. przestępstwo popełnia również osoba, która co prawda nie podrobiła sama dokumentu, ale się nim posłużyła mając świadomość, że nie jest on dokumentem autentycznym. Jednakże, co grozi za podrobienie podpisu lub posłużenie się takim podpisem?

Zagrożenie karą

 

Przytoczony przepis art. 270 § 1 k.k. przewiduje surowe konsekwencje za podrobienie, przerobienie lub posłużenie się podrobionym dokumentem. Czyn taki może zostać ukarany grzywną, ograniczeniem wolności lub pozbawieniem wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Z kolei art. 270 § 2a k.k. przewiduje tzw. wypadek mniejszej wagi, który zagrożony jest pozbawieniem wolności w wymiarze maksymalnie 2 lat. Za wypadek mniejszej wagi może być uznane podrobienie podpisu na prośbę osoby, do której podpis należy, gdy osoba ta następnie zgłosi fakt popełnienia przestępstwa związany z podrobieniem jej podpisu. Wypadkiem mniejszej wagi może być również podrobienie dokumentu mało istotnego, który nie wywołał w konsekwencji żadnych skutków prawnych. Wszystko jednak zależy od okoliczności konkretnego przypadku. Z kolei za przygotowanie do popełnienia przestępstwa z art. 270 § 1 k.k. również grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Należy mieć jednak na uwadze, że pozbawienie wolności jest najsurowszą karą, a w wielu przypadkach sąd może uznać za wystarczające wymierzenie kary grzywny lub ograniczenia wolności. Wiemy już dokładnie, co grozi za podrobienie podpisu, ale czy podrobienie zawsze zostanie ukarane?

Co grozi za podrobienie podpisu – przedawnienie karalności

 

Podrobienie podpisu, a dokładnie podrobienie dokumentu, jak niemal każde przestępstwo uregulowane w Kodeksie karnym (choć z pewnymi wyjątkami) ulega przedawnieniu. Mowa tutaj dokładnie o przedawnieniu karalności, a więc o sytuacji, w której przez określony czas nie doszło do skazania sprawcy za określony czyn. Długość okresu przedawnienia uzależniona jest z kolei od ustawowego zagrożenia karą. W przypadku przestępstwa z art. 270 § 1 k.k., gdy maksymalna kara możliwa do orzeczenia wynosi 5 lat pozbawienia wolności, przedawnienie karalności wynosi 10 lat. Jeżeli jednak chodzi o przygotowanie do popełnienia przestępstwa przerobienia dokumentu, którego karalność uregulowana została w art. 270 § 3 k.k., to przedawnienie karalności zachodzi już w okresie 5 lat. W ten sposób wiemy już nie tylko co grozi za podrobienie podpisu, ale również w jakim momencie nastąpi przedawnienie karalności.

Podsumowanie

 

Mam nadzieję, że po lekturze powyższego wpisu będą już Państwo wiedzieć co grozi za podrobienie podpisu oraz kiedy dochodzi do podrobienia, za które można ponieść surowe konsekwencje karne. Jednocześnie jest to temat niezwykle skomplikowany, również na procesowej płaszczyźnie dowodowej. Należy bowiem pamiętać, że popełnienie czynu zabronionego musi być w sposób niebudzący wątpliwości udowodnione. Ma to zwłaszcza istotne znaczenie, gdy podrobienie podpisu następuje na prośbę osoby, do której podpis należy.

Przypominam, że wpisy blogowe zamieszczone na niniejszej stronie internetowej nie stanowią porady prawnej w indywidualnej sprawie. Jeżeli doświadczacie Państwo problemów prawnych – zapraszam do nawiązania kontaktu. Specjalizuję się w prowadzeniu tylko spraw karnych.

Doświadczasz problemów prawnych z zakresu prawa karnego? Zaciekawił Cię wpis blogowy?

739 094 444

Zapraszam do nawiązania kontaktu telefonicznego z moją kancelarią karną z Łodzi - w szczególności w sprawach pilnych.

kancelaria@kancelariakarna.com.pl

Zachęcam do wysyłania wiadomości email. Na wszystkie wiadomości odpowiadam niezwłocznie - nie później niż w ciągu 24h.

Dąbrowskiego 3 lok. 1a, Łódź

Zapraszam również do osobistych wizyt w mojej kancelarii adwokackiej w Łodzi. Proszę o potwierdzenie terminu spotkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *