Wielu klientów mojej kancelarii zadaje mi pytanie, czy włamanie na Facebooka jest karalne. W pytaniu tym nie ma niczego dziwnego, gdyż wraz z rozwojem Internetu na całym świecie rozwija się również przestępczość internetowa, która dotyka również wielu serwisów społecznościowych. W dzisiejszych czasach nie można być bezpiecznym nawet na Facebooku czy Instagramie, nie mówiąc już o tym, jakie szkody może wyrządzić włamanie się na konto. Jednocześnie ściganie sprawców takich przestępstw jest wyjątkowo trudne. W poniższym wpisie znajdą Państwo odpowiedź na pytanie, czy włamanie na Facebooka jest karalne.
Czy włamanie na Facebooka jest karalne – klasyczna definicja włamania
Zanim przejdziemy do omówienia, czy włamanie na Facebooka jest karalne, zastanówmy się czy mówienie w takim przypadku o włamaniu jest uzasadnione. Włamanie jako osobny typ czynu zabronionego nie jest bowiem wprost uregulowane w Kodeksie karnym. Jednakże w art. 193 k.k. znajdziemy przestępstwo naruszenia miru domowego, które polega na wdarciu się do cudzego domu, mieszkania lub na ogrodzoną posesję. Z kolei art. 279 § 1 k.k. przewiduje, że karze podlega ten, kto kradnie z włamaniem. Istotą tego czynu zabronionego nie jest więc samo włamanie, ale kradzież. Włamanie stanowi jedynie sposób wdarcia się do zamkniętego pomieszczenia lub innego obiektu (bardzo często przełamanie kodu PIN do karty i kradzież gotówki była uznawana właśnie za kradzież z włamaniem). Czy więc w przypadku kradzieży zdjęć z serwisu Facebook po wcześniejszym włamaniu się na konto użytkownika, będziemy mówić o kradzieży z włamaniem?
Możliwa kwalifikacja prawna czynu
Niestety włamanie na Facebooka nie będzie raczej kwalifikowane jako przestępstwo kradzieży z włamaniem. Dzieję się tak dlatego, że przepisy prawa przewidują inne typ czynu zabronionego, którego znamiona mogą zostać wypełnione poprzez włamanie na konto w serwisie społecznościowym takim jak Facebook. Mowa tutaj o art. 267 k.k., a dokładnie o § 2 tego przepisy kodeksu. Typizacja ta przewiduje, że karze podlega ten, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego. W świetle prawa, ale i orzecznictwa sądowego, serwisy społecznościowe stanowią właśnie system informatyczny. W ten sam sposób postrzegana jest przykładowo poczta elektroniczna. Kluczowe jest jednak sformułowanie „bez uprawnienia”, co oznacza, że sprawca musi albo przełamać zabezpieczenie w postaci hasła, które chroni dostęp do konta lub bez zgody posłużyć się hasłem uzyskanym przez użytkownika. Jeżeli więc dobrowolnie i świadomie przekażemy komuś dane logowania, nie będzie możliwe stwierdzenie, że osoba ta nie była uprawniona do uzyskania dostępu do naszego konta w serwisie. Odpowiadając na pytanie, czy włamanie na Facebooka jest karalne, należy stwierdzić, że tak, samo włamanie do serwisu może być przedmiotem postępowania karnego.
Czy włamanie na Facebooka jest karalne – inne możliwe przestępstwa
W przywołanym wyżej przepisie mowa jest jedynak o samym włamaniu, a więc uzyskaniu dostępu do systemu bez uprawnienia. Samo włamanie jest w gruncie rzeczy wystarczające do przypisania odpowiedzialności karnej, nawet jeżeli w wyniku włamania nie powstały dla właściciela konta żadne negatywne skutki. Warto jednak pamiętać, że sprawca może w wyniku swoich działań popełnić wiele innych czynów zabronionych. Jeżeli więc osoba włamująca się do konta na Facebooku dokona kradzieży zdjęć lub treści prywatnej korespondencji i posłuży się tymi zdjęciami i treściami dalej, wówczas może odpowiadać także za inne czyny zabronione. Bardzo często seria włamań do serwisów społecznościowych może zostać uznana również za uporczywe nękanie z art. 190a k.k.
Gdzie szukać pomocy?
Skoro znamy już odpowiedź na pytanie, czy włamanie na Facebooka jest karalne, warto zastanowić się również, gdzie szukać pomocy w przypadku włamania do serwisu lub popełnienia przy okazji innych czynów zabronionych. Przede wszystkim należy wskazać, że przestępstwo określone w art. 267 § 2 k.k. jest przestępstwem ściganym z urzędu, co oznacza, że ściganiem przestępstwa zajmują się odpowiednie organy ścigania w postaci Policji lub Prokuratury. Natomiast § 5 przywołanego przepisu ustanawia wnioskowy tryb ścigania. W efekcie oprócz złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, sam pokrzywdzony musi dodatkowo złożyć wniosek o ściganie osoby, którą podejrzewa o dokonanie włamania. Nie mniej, sam czyn zabroniony w postaci włamania na Facebooka będzie ścigany z urzędu.
Czy włamanie na Facebooka jest karalne – podsumowanie
Mam nadzieję, że po lekturze powyższego wpisu wiedzą już Państwo czy włamanie na Facebooka jest karalne. Jednocześnie stwierdzenie, za jaki konkretnie czyn zabroniony odpowiadać będzie sprawca nie jest proste i wszystko zależy od okoliczności konkretnej sprawy. Warto jednak pamiętać, że sam fakt włamania do serwisu społecznościowego podlega karze. Pokrzywdzony nie musi się jednak przejmować kwalifikacją prawną. Jego zadanie polega przede wszystkim na zgłoszeniu możliwości popełnienia przestępstwa organom ścigania.
Przypominam, że wpisy blogowe zamieszczone na niniejszej stronie internetowej nie stanowią porady prawnej w indywidualnej sprawie. Jeżeli doświadczacie Państwo problemów prawnych – zapraszam do nawiązania kontaktu. Specjalizuję się w prowadzeniu tylko spraw karnych.
Doświadczasz problemów prawnych z zakresu prawa karnego? Zaciekawił Cię wpis blogowy?
739 094 444
Zapraszam do nawiązania kontaktu telefonicznego z moją kancelarią karną z Łodzi - w szczególności w sprawach pilnych.
kancelaria@kancelariakarna.com.pl
Zachęcam do wysyłania wiadomości email. Na wszystkie wiadomości odpowiadam niezwłocznie - nie później niż w ciągu 24h.
Dąbrowskiego 3 lok. 1a, Łódź
Zapraszam również do osobistych wizyt w mojej kancelarii adwokackiej w Łodzi. Proszę o potwierdzenie terminu spotkania.