Co grozi za jazdę po alkoholu na rowerze?

Klienci mojej kancelarii wielokrotnie zwracają się do mnie z pytaniem, co grozi za jazdę po alkoholu na rowerze. Chociaż w pierwszej chwili pytanie to może wydawać się nieco niepoważne, a nawet żartobliwe, to niesie za sobą konkretną doniosłość prawną. W naszej polskiej rzeczywistości bardzo często osoby po spożyciu alkoholu decydują się na powrót do miejsca swojego zamieszkania właśnie na rowerze. Bardzo często jest to wybór pomiędzy prowadzeniem samochodu lub roweru po spożyciu alkoholu. Pomimo, że jazda na rowerze, nawet pod wpływem alkoholu nie wydaje się groźna, może ona nieść bardzo poważne konsekwencje prawne dla kierującego. Dodatkowo znanych jest wiele przypadków, w których pijany rowerzysta był sprawcą bardzo poważnych kolizji i wypadków drogowych. Jazda jakimkolwiek pojazdem po spożyciu alkoholu nie jest więc dobrym pomysłem. Jednak co grozi za jazdę po alkoholu na rowerze?

Co grozi za jazdę po alkoholu na rowerze

Co grozi za jazdę po alkoholu na rowerze – popularne mity

Zanim powiemy dokładnie, co grozi za jazdę po alkoholu na rowerze, musimy najpierw rozprawić się z popularnym mitem krążącym wokół ewentualnych konsekwencji jazdy na rowerze po spożyciu alkoholu. Do rangi legendy ulicznej urosły już historie, w których danej osobie w rezultacie zatrzymania podczas jazdy na rowerze po alkoholu, zostało odebrane prawo jazdy. Obecnie jednak nie ma możliwości, aby w ramach kary za jazdę po alkoholu na rowerze stracić uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi, a więc prawo jazdy. Wprowadzenie przepisów, które pozwalałyby na odebranie prawa jazdy za jazdę na rowerze po alkoholu, naruszałoby zasadę równości wobec prawa. Regulacje takie różnicowałyby bowiem sytuację osób posiadających prawo jazdy i nieposiadających prawa jazdy. W efekcie w osoby posiadające uprawnienie do prowadzenia pojazdów mechanicznych, wymierzona byłaby dodatkowa dolegliwość, która nie występowałaby w sytuacji osób bez prawa jazdy. System kar nie byłby więc jednolity dla każdego człowieka. Podsumowując, za jazdę po alkoholu na rowerze nie można stracić prawa jazdy. Jednakże, co grozi za jazdę po alkoholu na rowerze?

Stężenie alkoholu we krwi

Zastanawiając się co grozi za jazdę po alkoholu na rowerze, należy zdefiniować czym jest właściwie jazda po alkoholu. Polskie przepisy prawa rozróżniają bowiem dwie sytuacje. W pierwszym przypadku stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,2 promila, ale jest nie większe niż 0,5 promila. Zgodnie z prawem dopuszczalne stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu podczas prowadzenia pojazdów wynosi 0,2 promila i dopiero przekroczenie tego progu jest czynem zabronionym. Stan mieszczący się w przedziale od 0,2 do 0,5 promila nazywamy stanem po spożyciu alkoholu, a prowadzenie roweru w takim stanie jest wykroczeniem. Oznacza to, że kierujący może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości od 300 do 5000 zł, w zależności od okoliczności zdarzenia. Z kolei, jeśli sprawa trafi do sądu, to wówczas sąd może wymierzyć karę grzywny od 1000 do 5000 zł lub w skrajnych przypadkach nawet karą pozbawienia wolności do lat 2.

Co grozi za jazdę po alkoholu na rowerze – stan nietrzeźwości

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu na rowerze kształtują się inaczej, gdy kierujący rowerem jest w stanie nietrzeźwości. O stanie nietrzeźwości mówimy w sytuacji, gdy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu przekroczy próg 0,5 promila. Taki kierujący w świetle prawa jest nie osobą po spożyciu, ale osobą pijaną, a jego czyn mogą spotkać dużo surowsze konsekwencje prawne. Co grozi za jazdę po alkoholu na rowerze? W takiej sytuacji, a więc stanu nietrzeźwości, grzywna może wynieść od 2500 do nawet 30 000 zł. Kara grzywny może zostać zamieniona na 30 dni aresztu. W razie spowodowania wypadku w wyniku prowadzenia roweru w stanie nietrzeźwości możliwe jest orzeczenie kary pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli jednak następstwem spowodowania wypadku w wyniku jazdy na rowerze w stanie nietrzeźwości jest śmierć człowieka, wówczas sąd zobligowany jest do wymierzenia kary pozbawienia wolności do 6 miesięcy do lat 8. Tak samo będzie w sytuacji doznania przez uczestnika wypadku ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Zakaz prowadzenia

Obecnie obowiązujące przepisy prawa pozwalają na orzeczenie wobec osób dopuszczających się jazdy innym pojazdem niż pojazd mechaniczny po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, środka karnego w postaci zakazu prowadzenia tego pojazdu. Zapewne każdy z nas wielokrotnie słyszał o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych w przypadku jazdy samochodem pod wpływem alkoholu. Możliwe jest również orzeczenie czasowego zakazu jazdy rowerem. W takim razie co grozi za jazdę po alkoholu na rowerze? Grozi nam również orzeczenie zakazu jazdy rowerem. Choć może to brzmieć odrobinę kuriozalnie, to w gruncie rzeczy może zdarzyć się sytuacja, w której dana osoba będzie posiadać zakaz jazdy na rowerze, gdy jednocześnie będzie mogła nadal w pełni legalnie prowadzić pojazdy mechaniczne. Wynika to z faktu, że obecnie przepisy prawa nie przewidują możliwości odebrania prawa jazdy za jazdę po alkoholu na rowerze.

Co grozi za jazdę po alkoholu na rowerze – podsumowanie

Wiemy już dokładnie, co grozi za jazdę po alkoholu na rowerze. Jak wyraźnie widać, są to konsekwencje dość dotkliwe dla sprawcy takiego czynu, co powinno skutecznie zniechęcać do podejmowania się jazdy na rowerze po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. Kary za jazdę po alkoholu na rowerze mają z reguły charakter finansowy, a ich wysokość może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Niejednokrotnie jednak pijany rowerzysta będzie musiał liczyć się również z karą pozbawienia wolności oraz orzeczeniem wobec niego zakazu prowadzenia roweru na minimalny okres 6 miesięcy do lat 3. Najsurowsze konsekwencje grożą rowerzystom, którzy przez prowadzenie roweru po alkoholu powodują wypadek drogowy, w którym inna osoba doznaje ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub traci życie. Z pewnością prowadzenie jakiegokolwiek pojazdu po spożyciu alkoholu nie jest dobrym pomysłem i może rodzić przykre konsekwencje nie tylko dla nas samych, ale również dla osób trzecich.

Przypominam, że wpisy blogowe zamieszczone na niniejszej stronie internetowej nie stanowią porady prawnej w indywidualnej sprawie. Jeżeli doświadczacie Państwo problemów prawnych – zapraszam do nawiązania kontaktu. Specjalizuję się w prowadzeniu tylko spraw karnych.

Doświadczasz problemów prawnych z zakresu prawa karnego? Zaciekawił Cię wpis blogowy?

739 094 444

Zapraszam do nawiązania kontaktu telefonicznego z moją kancelarią karną z Łodzi - w szczególności w sprawach pilnych.

kancelaria@kancelariakarna.com.pl

Zachęcam do wysyłania wiadomości email. Na wszystkie wiadomości odpowiadam niezwłocznie - nie później niż w ciągu 24h.

Dąbrowskiego 3 lok. 1a, Łódź

Zapraszam również do osobistych wizyt w mojej kancelarii adwokackiej w Łodzi. Proszę o potwierdzenie terminu spotkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *