Co grozi za przemoc w rodzinie? To pytanie, które porusza wiele delikatnych i skomplikowanych kwestii. Nie tylko pod względem prawnym. Przemoc w rodzinie, nazywana również przemocą domową, jest znęcaniem się nad bliskimi. Jest to poważny problem społeczny, który dotyka wiele rodzin. Osoby, które są ofiarami przemocy domowej w wielu przypadkach nie mają pojęcia w jaki sposób powinny się przed nią bronić i jakie grożą za nią konsekwencje ich oprawcom.
Przemoc w rodzinie objawia się nie tylko jako agresja fizyczna, ale również jako znęcanie psychiczne nad osobami najbliższymi. Przemoc w rodzinie może objawiać się na wiele różnych sposobów. Niekoniecznie jest ona równoznaczna z licznymi awanturami. Jej ofiary w większości ukrywają fakt, że są gnębione. Oprawcy natomiast często cieszą się pozytywną opinią wśród społeczeństwa.
Przemoc w rodzinie – podstawa prawna.
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej w art. 2 ust. 1 stanowi, iż przemoc domową należy rozumieć jako jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osoby doznającej przemocy domowej w szczególności:
- narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,
- naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną,
- powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę,
- ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej,
- istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Kwestie przemocy w rodzinie są uregulowane przez Kodeks Karny, Ustawę o przeciwdziałaniu przemocy domowej oraz rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie procedury „Niebieskiej Karty”.
Niebieska Karta to dokument, który najczęściej wypełniany jest przez policję w momencie, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie o stosowaniu przemocy w rodzinie.
Kto jest osobą doznającą przemocy domowej?
Osobą doznającą przemocy domowej może być:
- małżonek, także w przypadku, gdy małżeństwo ustało lub zostało unieważnione, oraz jego wstępni, zstępni, rodzeństwa i ich małżonkowie,
- wstępni i zstępni oraz i małżonkowie,
- rodzeństwo oraz ich wstępni, zstępni i ich małżonkowie,
- osoba pozostająca w stosunku przysposobienia i jej małżonek oraz ich wstępni, zstępni, rodzeństwo i ich małżonkowie,
- osoba pozostająca obecnie lub w przyszłości we wspólnym pożyciu oraz jej wstępni, zstępni, rodzeństwo i ich małżonkowie,
- osoba wspólnie zamieszkująca i gospodarująca oraz jej wstępni, zstępni, rodzeństwo i ich małżonkowie,
- osoba pozostająca obecnie lub w przyszłości w trwałej relacji uczuciowej lub fizycznej niezależnie od wspólnego zamieszkiwania i gospodarowania,
- małoletni.
Przemoc w rodzinie – co za nią grozi?
Art. 207 Kodeksu karnego odnosi się do znęcania. Stanowi on o tym, że kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Natomiast, jeżeli sprawca znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Warto podkreślić, że jeżeli czyny te połączone są ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, wówczas sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Jeżeli następstwem wskazanych wyżej czynów jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.
Pomoc dla osób doznających przemocy w rodzinie.
Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej reguluje również kwestie związane z pomocą, która powinna być udzielona osobie, która doznaje przemocy w rodzinie.
Osobie takiej udziela się bezpłatnej pomocy, w szczególności w formie:
- poradnictwa medycznego, psychicznego, prawnego, socjalnego, zawodowego i rodzinnego,
- interwencji kryzysowej i wsparcia,
- ochrony przed dalszym krzywdzeniem, przez uniemożliwienie osobie stosującej przemoc domową korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania z osobą doznającą przemocy domowej oraz zakazania kontaktowania się i zbliżania się do osoby doznającej przemocy domowej,
- zapewnienia osobie doznającej przemocy domowej bezpiecznego schronienia w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla osób doznających przemocy domowej,
- badania lekarskiego w celu ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy domowej oraz wydania zaświadczenia lekarskiego w tym przedmiocie,
- zapewnienia osobie doznającej przemocy domowej, która nie ma tytułu prawnego do lokalu zajmowanego wspólnie z osobą stosującą przemoc domową, pomocy w uzyskaniu mieszkania.
Instytucje i organizacje udzielające pomocy ofiarom przemocy domowej.
Przemoc w rodzinie jest problemem nie tylko na kanwie prawa karnego. Jest to również problem społeczny. W Polsce istnieje wiele instytucji i organizacji, które zajmują się walką z przemocą domową. W ramach działalności poszczególnych instytucji oraz organizacji ofiary przemocy w rodzinie mogą liczyć nie tylko na pomoc prawną czy psychologiczną, ale również finansową.
Przemoc w rodzinie – podsumowanie.
Przemoc w rodzinie, nazywana również przemocą domową, to poważny problem społeczny, który codziennie dotyka wiele rodzin. Jej ofiary, mimo strachu i ogromnego lęku przed swoimi oprawcami, powinny podejmować stosowane działania prawne. Ich zapewnienie jest potrzebne nie tylko dla zapewnienia bezpieczeństwa im samym, ale również ich bliskim. W Polsce istnieją liczne instytucje i organizacje, które poprzez swoje działania zajmują się zapewnieniem opieki ofiarom przemocy w rodzinie. Oferują one wsparcie na wielu różnorodnych płaszczyznach. Dzięki pomocy innym, ofiary przemocy domowej mają możliwość skorzystania z wielu możliwości pomocy oraz z zasobów, które będą w stanie nakierować je na odzyskanie poczucia bezpieczeństwa w tym świecie.
Warto w tak poważnej sytuacji skorzystać z pomocy adwokata specjalizującego się w sprawach z zakresu prawa karnego. Specjalistyczna pomoc zapewni Ci nie tylko wewnętrzy spokój, ale również da Ci perspektywę na lepsze życie.
Przypominam, że wpisy blogowe zamieszczone na niniejszej stronie internetowej nie stanowią porady prawnej w indywidualnej sprawie. Jeżeli doświadczacie Państwo problemów prawnych – zapraszam do nawiązania kontaktu. Specjalizuję się w prowadzeniu tylko spraw karnych.