Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości – jakie są jego zadania?

12 stycznia 2023 r. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, a w skrócie CBZC obchodziło pierwszą rocznicę swojego powołania. Jednostki, której zadaniem ma być walka z cyberzagrożeniami, których w Internecie nie brakuje, a cyberprzestępczość wciąż jest jednym z popularniejszych przestępstw dzisiejszych czasów.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości — zadania

CBZC jest jednostką organizacyjną Policji służby zwalczania cyberprzestępczości. Jest ono odpowiedzialne za realizację na obszarze całego kraju zadań w zakresie:

– Rozpoznawania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej oraz zapobiegania tym przestępstwom, a także wykrywania i ścigania sprawców tych przestępstw;
– Wspierania w niezbędnym zakresie jednostek organizacyjnych Policji w rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu tych przestępstw.

CBZC — uwaga na oszustwa

Choć od początku swojego istnienia CBZC przyczynia się do walki z cyberprzestępczością, nie zabrakło osób, które będą chciały posłużyć się CBZC, aby kogoś oszukać. W ostatnim czasie pojawił się nowy typ oszustwa polegający na przesyłaniu wiadomości e-mail rzekomo pochodzącej z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Treść wiadomości sugeruje pobranie przygotowanego przez CBZC oprogramowania do wykrywania wirusów. Link przesłany w wiadomości prowadzi do fałszywej strony internetowej. Należy zatem zachować czujność i w przypadku otrzymania takiej wiadomości, nie pobierać niczego co pochodziłoby z nielegalnych i niepewnych źródeł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *