Dziecko lub pies w samochodzie podczas upału – czy zbicie szyby jest legalne?

Lato to piękna pora roku, która przynosi nam ciepło i słoneczne dni. Jednakże wzrost temperatury wiąże się również z pewnymi zagrożeniami, szczególnie dla naszych najmłodszych członków rodziny oraz naszych czworonożnych przyjaciół. Pewnie wielu z nas choć raz w życiu było świadkiem sytuacji, w której dziecko lub pies — zostali pozostawieni w zamkniętym samochodzie, choćby na chwilę. Co, jednak jeśli temperatura wewnątrz samochodu rośnie niebezpiecznie szybko, a pozostawienie ich tam staje się ryzykowne? Czy w takiej sytuacji możemy bezkarnie zbijać szybę, aby uratować życie?

Co mówią o tym przepisy?

Zgodnie z art. 26 § 1 Kodeksu karnego — nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

Wnioski

Jeśli zauważymy, że temperatura wewnątrz samochodu jest niebezpiecznie wysoka, a obecność dziecka lub psa w środku staje się ryzykowna dla ich zdrowia i życia, istnieje uzasadnione podstawy do podjęcia działań i nawet — wybicia szyby w samochodzie.

Warto również pamiętać o profilaktyce i odpowiedzialności. Unikajmy pozostawiania dzieci i zwierząt samych w zamkniętych samochodach w czasie upałów.

Jeśli jednak napotkamy sytuację, w której życie i zdrowie dziecka lub psa jest bezpośrednio zagrożone, pamiętajmy, aby działać!

W razie wątpliwości lub niebezpiecznej sytuacji zawsze warto skonsultować się z prawnikiem, który pomoże nam zrozumieć obowiązujące przepisy i podejść do problemu w sposób prawidłowy i legalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *