Punkty karne – jak odzyskać prawo jazdy?

W związku z nowym taryfikatorem punktów karnych, który zaczął obowiązywać od 17 września 2022 r., prawo jazdy można stracić nawet podczas jednej kontroli drogowej. O zastrzeżeniu przepisów drogowych pisałem w jednym z ostatnich wpisów na moim blogu. W tym wpisie przedstawię możliwości na odzyskanie utraconego prawa jazdy.

Utrata prawa jazdy za punkty karne — dwa przypadki

Inaczej będzie wyglądać sytuacja w przypadku świeżo upieczonych kierowców, a inaczej w przypadku kierowców wieloletnich. Osoby, które zdobyły prawo jazdy wcześniej niż 12 miesięcy temu, mają dostępny limit punktów na poziomie 20. Uzyskanie 21 punków sprawia, że tracą uprawnienia. Co więcej, muszą znowu odbyć kurs prawa jazdy i dopiero po jego ukończeniu mogą przystąpić do egzaminu na prawo jazdy.
Z kolei wieloletni kierowcy, aby stracić prawo jazdy, muszą uzyskać 24 punkty karne. Osoby takie są wysyłane na tzw. egzamin sprawdzający kwalifikacje. Do jego przystąpienia konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o pozytywnym przejściu badań psychologicznych. Nie trzeba jednak po raz kolejny odbywać kursu prawa jazdy.

A co jeśli kierowca nie zda egzaminu?

Aby odzyskać prawo jazdy, kierowca musi uzyskać pozytywny wynik z egzaminu sprawdzającego kwalifikacje. Uzyskanie negatywnego wyniku z egzaminu sprawia, że kierowca musi odbyć cały kurs od początku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *